Regulamin
REGULAMIN PODMIOTU LECZNICZEGO MEDIKAL
DZIAŁ I
Postanowienia ogólne
- NZOZ MEDIKAL jest podmiotem leczniczym, działającym na podstawie
- ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654) i przepisów wydanych na jej podstawie oraz ustawy z 14 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw
- umowy spółki cywilnej
- Do wykonywania zadań przez MEDIKAL ustala się wewnętrzną organizację, przedstawioną w dalszej części niniejszego Regulaminu.
DZIAŁ II
Firma podmiotu leczniczego
- NZOZ MEDIKAL jest podmiotem leczniczym w rozumieniu art. 4 ust.1 pkt 1 ustawy
o działalności leczniczej
- Przedsiębiorstwo pod nazwą NZOZ MEDIKAL zwany dalej NZOZ MEDIKAL prowadzi spółka cywilna.
DZIAŁ III
Cele podmiotu leczniczego
- Celem NZOZ MEDIKAL jest udzielenie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii dorosłych, oraz ambulatoryjnych świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych, logopedycznych oraz w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej i wyjazdowej. Świadczenia udzielane są w zakresie działań służących ratowaniu, przywróceniu i poprawie zdrowia oraz innych działań medycznych wynikających z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.
- Do zadań NZOZ MEDIKAL w szczególności należą:
- realizowanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia nerwic, psychoterapii osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży
- realizowanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie psychologii, psychoterapii indywidualnej i grupowej w ramach poradni i oddziału dziennego
- realizowanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie logopedii
- realizowanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie fizjoterapii
- realizowanie wyjazdowych świadczeń zdrowotnych w zakresie fizjoterapii
- prowadzenie spraw administracyjnych, ekonomicznych i obsługi technicznej podmiotu leczniczego.
DZIAŁ IV
Miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych
- Siedziba NZOZ MEDIKAL znajduje się przy ul Wierzbowej 2 w Rzeszowie
- Miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych:
Rzeszów, ul. Wierzbowa 2
Rzeszów, ul. Wierzbowa 10
Zagorzyce, Szkodna 183 c
DZIAŁ V
Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego
W skład NZOZ MEDIKAL wchodzą następujące jednostki organizacyjne:
1.NZOZ MEDIKAL 35-310 Rzeszów ul. Wierzbowa 2
W skład jednostki organizacyjnej Przychodni wchodzą następujące komórki organizacyjne:
Poradnia Leczenia Nerwic -1706
Poradnia Logopedyczna – 1616
35-310 Rzeszów ul. Wierzbowa 10
W skład jednostki organizacyjnej Przychodni wchodzą następujące komórki organizacyjne:
Oddział Dzienny Leczenia Zaburzeń Nerwicowych -2706
- NZOZ MEDIKAL 39-126 Zagorzyce, Szkodna 183 c
W skład jednostki organizacyjnej Przychodni wchodzą następujące komórki organizacyjne:
Zakład Fizjoterapii – 1310
Zespól Rehabilitacji Domowej – 2146
- NZOZ DOBRY START 37-300 Leżajsk ul Rzeszowska 18 Ośrodek środowiskowej Opieki Psychologiczno-Psychoterautycznej I poziom referencyjności
W skład NZOZ MEDIKAL wchodzi również dział:
- Rejestracja
- Dział administracji
- Przychodnie udzielą świadczeń odpłatnie.
- Wysokość opłat określa cennik stanowiący załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu
- Przychodnie udzielą świadczeń zdrowotnych codziennie w godzinach 8.00 do 20.00 w dni pracujące. Przychodnia jest nieczynna w sobotę i niedzielę.
- Rejestracja przyjmuje zgłoszenia pacjentów codziennie od 8.00 do 20.00 w dni pracujące.
- Nadzór merytoryczny nad działaniem wszystkich komórek organizacyjnych NZOZ MEDIKAL wykonujących działalność medyczną sprawują wspólnicy spółki cywilnej.
- Nadzór merytoryczny nad działaniem rejestracji sprawują wspólnicy spółki cywilnej
- Nadzór merytoryczny nad działaniem całego NZOZ MEDIKAL, wszystkich jednostek organizacyjnych i wszystkich komórek organizacyjnych sprawują wspólnicy spółki
- Nadzór merytoryczny nad sprawami administracyjno-księgowymi prowadzą wspólnicy spółki we współpracy z biurem księgowym.
DZIAŁ VI
Przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w jednostkach i komórkach organizacyjnych podmiotu leczniczego
- Świadczenia zdrowotne udzielane są wyłącznie przez pracowników medycznych, którzy mają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania świadczeń, potwierdzone dyplomami, certyfikatami i spełniających odpowiednie wymagania zdrowotne.
- Proces udzielania świadczeń zdrowotnych rozpoczyna się w Rejestracji, gdzie pacjenci zgłaszają się osobiście lub telefonicznie w celu umówienia wizyty u lekarza psychiatry, psychologa lub logopedy
- Każdorazowo przy pierwszej wizycie w Przychodni pacjent zobowiązany jest złożyć – przy dokonywaniu czynności rejestracyjnych:
- oświadczenie o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania informacji o jego stanie zdrowia i udzielonych świadczeniach zdrowotnych, ze wskazaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej oraz danych umożliwiających kontakt z tą osobą, albo oświadczenie o braku takiego upoważnienia;
- oświadczenie o upoważnieniu osoby bliskiej do uzyskiwania dokumentacji, ze wskazaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej, albo oświadczenie o braku takiego upoważnienia.
- Przed przystąpieniem do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjent zobowiązany jest złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na odbycie wizyty lub udzielenie innego świadczenia zdrowotnego, na zasadach określonych w rozdziale 5 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Brak takiej zgody wyłącza możliwość udzielenia świadczenia zdrowotnego. Zgoda ma charakter pisemny i jest załączana do dokumentacji medycznej.
- W przypadkach, gdy lekarza uzna to za konieczne pacjent jest zobowiązany do złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 4, na piśmie lub do potwierdzenie złożenia takiego oświadczenia swoim podpisem w dokumentacji medycznej.
- Po zarejestrowaniu się do lekarza lub psychoterapeuty pacjent w umówionym dniu i o określonej godzinie zgłasza się do przyjęcia we wskazanym gabinecie specjalistycznym. W przypadku korzystania z psychoterapii indywidualnej pacjent jest zobowiązany do każdorazowej obecności. Niestawiennictwo się na wyznaczoną wizytę winne jest złożenia telefonicznego wcześniejszego uzasadnionego usprawiedliwienia. Trzykrotność niestawiennictwa bez podania przyczyny skutkuję zakończeniem procesu terapeutycznego.
- W trakcie udzielania świadczenia zdrowotnego pacjent ma prawo do uzyskania wszystkich niezbędnych wyjaśnień, dotyczących postawionej diagnozy, a także zaproponowanego leczenia.
- Na każdym etapie udzielania świadczenia zdrowotnego pacjent ma prawo do złożenia skargi/zażalenia na zachowanie lub czynności personelu NZOZ MEDIKAL Skargi/zażalenia przyjmuje wspólnik spółki cywilnej.
- Skarga może być złożona ustnie lub pisemnie (Zeszyt Skarg i Wniosków). Na każdą skargę należy udzielić pisemnej odpowiedzi w terminie nie przekraczającym 14 dni.
- W zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej NZOZ MEDIKAL zapewnia pacjentowi:
- a) świadczenia zdrowotne,
- b) pomieszczenie do wykonania procedury odpowiednie do stanu zdrowia i stopnia niepełnosprawności pacjenta.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są zgodnie z harmonogramem stanowiącym załącznik nr 3 i nr 4 do regulaminu.
DZIAŁ VII.
Organizacja i zadania poszczególnych jednostek i komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego
- NZOZ MEDIKAL prowadzi swoją działalność w następującym zespole osobowym:
Poradnie Leczenia Nerwic
lekarze specjaliści psychiatrzy, certyfikowani psychoterapeuci, psycholodzy kliniczni
Poradnia Logopedyczna
logopeda, neurologopeda
Oddział Dzienny Leczenia Zaburzeń Nerwicowych
lekarze psychiatrii, psycholodzy kliniczni, psychoterapeuci, psycholodzy w trakcie otrzymania certyfikatu psychoterapeuty
Zakład Rehabilitacji
fizjoterapeuci, masażyści
Rejestracja
rejestratorki medyczne, pielęgniarki
Dział administracji i księgowości
wspólnik spółki cywilnej
- Do zadań jednostek organizacyjnych NZOZ MEDIKAL należą w szczególności:
- Dział administracji i księgowości
prowadzenie dokumentacji administracyjno–finansowej obejmującej całokształt działalności NZOZ MEDIKAL
– prowadzenie statystyki medycznej
-wykonywanie kopii dokumentacji medycznej i druków medycznych, zgodnie z zapotrzebowaniem
-sporządzanie obowiązujących sprawozdań statystycznych
– prowadzenie dokumentacji ubezpieczeń społecznych pracowników, osób zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę, oraz prowadzących działalność gospodarczą właścicieli NZOZ MEDIKAL
–prowadzenie administracji siecią komputerową, dbanie o bezpieczeństwo danych zawartych w systemach informatycznych i dokumentacji medycznej NZOZ MEDIKAL
- NZOZ MEDIKAL w realizacji swoich zadań może współpracować z innymi podmiotami leczniczymi, podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, organizacjami społecznymi, fundacjami, stowarzyszeniami naukowymi i innymi instytucjami, których statutowym zadaniem jest działanie na rzecz zdrowia społeczeństwa.
Dział VIII.
Warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą w zakresie zapewnienia prawidłowości diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych.
- NZOZ MEDIKAL w swojej działalności może współpracować z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą na podstawie obustronnej umowy o współpracy.
- Umowa o współpracy z podmiotami wykonującymi działalność leczniczą obejmuje warunki kierowania pacjentów, finansowania świadczeń i nadzoru nad jakością wykonanego świadczenia zdrowotnego.
- Nadzór nad prawidłowością procesu udzielania świadczeń zdrowotnych wykonywanych przez inne podmioty wykonujące działalność leczniczą sprawują wspólnicy spółki
- W uzasadnionych medycznie przypadkach lekarz wydaje skierowania na badania diagnostyczne, do innych poradni specjalistycznych lub w celu leczenia stacjonarnego.
W przypadkach uzasadnionych medycznie lekarz specjalista może objąć pacjenta stałym leczeniem.
- W razie potrzeby lekarz wydaje niezbędne zaświadczenia o stanie zdrowia i przysługujących uprawnieniach z tytułu stanu zdrowia lub stopnia niepełnosprawności, w tym także zaświadczenia o prawie do zasiłku chorobowego (ZUS ZLA)
DZIAŁ IX
Udostępnianie dokumentacji medycznej
- Dokumentacja medyczna pacjentów podmiotu leczniczego udostępniana jest na zasadach określonych właściwymi przepisami prawa w tym w szczególności ustawą z dnia 6 listopada 2008 r o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.
- Dokumentacja medyczna jest udostępniania uprawnionym osobom oraz organom:
– Do wglądu w siedzibe podmiotu leczniczego w postaci elektronicznej
– Poprzez sporządzanie wydruków
DZIAŁ X
Wysokość opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej
- Dokumentacja medyczna udostępniana jest pacjentom lub osobom przez nich pisemnie upoważnionym do wglądu do dokumentacji medycznej, zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
- Udostępnienie dokumentacji poprzez sporządzenie jej wydruków podlega opłacie w wysokości określonej w załączniku nr 2 do regulaminu.
DZIAŁ XI
Świadczenia w Mediakal-u udzielane są odpłatnie,
w trybie przyjęcia prywatnego.
- W przypadku świadczenia zdrowotnego odpłatnego pacjent przed rozpoczęciem udzielania tego świadczenia ma prawo poznać jego cenę.
- Świadczenia zdrowotne odpłatne są realizowane na podstawie:
- a) indywidualnego rozliczenia z pacjentem.
- W przypadku świadczeń odpłatnych finansowanych indywidualnie pacjent ma możliwość uregulowania należności za usługę przed jej rozpoczęciem.
- Zapłata za wykonane odpłatne świadczenia zdrowotne jest dokonana wpłatą gotówkową za pokwitowaniem ( paragon fiskalny) w Rejestracji.
- Na życzenie pacjenta, każdorazowo za zrealizowanie odpłatnego świadczenia zdrowotnego wystawiana jest faktura
Dział XII.
Wysokość opłat za udzielanie świadczenia zdrowotnego
Opłaty są pobierane od pacjentów w następujących przypadkach:
za świadczenia medyczna
za czynności administracyjne
za wydanie wydruku dokumentacji medycznej, zgodnie z odpowiednimi przepisami w tym zakresie
za wydanie wydruku dokumentacji potwierdzonej przez lekarza, do potrzeb ubezpieczeniowych, zgodnie z odpowiednimi przepisami w tym zakresie
DZIAŁ XIII
Sposób kierowania jednostką i komórkami organizacyjnymi przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego
- Kierowaniem NZOZ MEDIKAL zajmują się:
- wspólnicy spółki cywilnej
- Wspólnicy spółki są upoważnieni do jednoosobowego reprezentowania NZOZ MEDIKALw stosunkach zewnętrznych i wewnętrznych, a także ponoszą odpowiedzialność za zarządzanie podmiotem leczniczym.
- Do szczegółowych kompetencji osób zarządzających należą:
–kierowanie pracą podległego personelu działalności podstawowej i pomocniczej
– podejmowanie decyzji dotyczących mienia w zakresie zwykłego zarządu
– reprezentowanie NZOZ MEDIKAL w stosunkach zewnętrznych i wewnętrznych
–podejmowanie decyzji w sprawach związanych z nawiązywaniem, zmianą i rozwiązywaniem umów o pracę, a także przyznawaniem nagród i premii
–kontrolowanie przestrzegania przez pracowników przepisów bhp i przeciwpożarowych
– przyjmowanie skarg i zażaleń oraz prowadzenie korespondencji z nimi związanej
– prawidłowe realizowanie polityki finansowej NZOZ MEDIKAL
–zatwierdzanie harmonogramów pracy pracowników
–nadzór nad utrzymaniem urządzeń, sprzętu i zajmowanych pomieszczeń w należytym stanie technicznym z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
–dbanie o udzielanie świadczeń medycznych wyłącznie przez personel o odpowiednim stanie zdrowia i niezbędnych kwalifikacjach fachowych
–bezpośredni nadzór merytoryczny nad działalnością pracowników medycznych
–nadzór nad jakością udzielania świadczeń medycznych
e bieżącego realizowania zobowiązań wobec płatników i Partnerów Medycznych
– reprezentowanie NZOZ MEDIKAL w kontaktach z pacjentami, kontrahentami, Partnerami Medycznymi i instytucjami kontroli i nadzoru, w zakresie posiadanych kompetencji.
DZIAŁ XIV
Postanowienia końcowe
- Regulamin organizacyjny ustalaja wspólnicy spółki.
- W sprawach nieuregulowanych regulaminem organizacyjnym zastosowanie mają odrębne przepisy.
- Podanie regulaminu do wiadomości pacjentów następuje poprzez udostępnienie go, na wniosek pacjenta, w Rejestracji.
- Postanowienia regulaminu zostają podane do wiadomości wszystkich zatrudnionych w NZOZ MEDIKAL
- Regulamin w obecnym brzmieniu wchodzi w życie z dniem 25-06-2019
Załączniki do regulaminu organizacyjnego (dostępne w siedzibie ):
Załącznik nr 1 – Wysokość opłat za udzielanie świadczeń zdrowotnych
Załącznik nr 2 – Wysokość opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej
Załącznik nr 3 – Harmonogram udzielania świadczeń zdrowotnych- Lekarze
Załącznik nr 4 – Harmonogram udzielania świadczeń zdrowotnych- Terapeuci
Poradnia Leczenia Nerwic
Rzeszów 35-310
ul. Wierzbowa 2
NIP: 813-353-45-03
TELEFON
17 852 12 01,
662 331 339